Zeller termesztése

zeller termesztéseA zeller köztudottan az egyik olyan konyhakerti növényünk, amely bizonyítottan gyógyító hatásokkal rendelkezik. A zeller a szervezetre pozitív hatásait már az ókorban felismerték – a középkorban például a mocsári zeller az egyik leginkább használatosabb gyógynövény volt –, ám érdekesség, hogy csak a reneszánszban vált valódi konyhakerti növénnyé. A népi hiedelmek számtalan gyógyhatást tulajdonítottak a zellernek, így többek között például úgy gondolták, hogy jó lehet fogfájásra és depresszióra is hatékony gyógyír. A zeller a 19. századik számtalan nemesítési folyamaton esett át – főleg Németországban –, majd ezt követően Európa-szerte az egyik leginkább használatos konyhakerti növénnyé vált. A zeller a gyökérzöldségek családjába tartozik – sárgarépa, petrezselyem és így tovább – ám a fogyasztásra alkalmas gumó mégsem nevezhető tudományosan gyökérnek, sokkal inkább egy hagymaszerű képződménynek. A zeller általánosan májustól egészen az első fagyokig megtalálható a földeken, éppen ezért rendkívül magas ásványi anyag tartalommal rendelkezik. A népi hagyomány természetesen nem véletlenül tulajdonított számára kimagasló gyógyerőt, hiszen az ásványi anyagok – kálium, kalcium, magnézium – mellett rengeteg ritka nyomelem – szelén, króm, molibdén –, valamint vitaminok tucatja található meg benne, leginkább C, E és B vitaminok. A zeller ugyanakkor nem csak egészséges, hanem alacsony kalóriatartalommal is rendelkezik, így kiemelkedően jó étel lehet a fogyni vágyóknak, de a bélműködést és a vízhajtást is elősegítheti.

 Zeller ültetése magról

A zeller magról való ültetése nem lehetetlen feladat, azonban nem is a legegyszerűbb. Ha zellermagot vásároltunk, akkor mindenképpen rendelkeznünk kell legalább egy kisebb fóliasátorral ahhoz, hogy abból belátható időn belül palánták legyenek. A zeller ugyanis természetes körülmények között csak nagyon nehezen kezd fejlődni és gyökeret ereszteni, éppen ezért a fóliasátor és a folyamatos víztartalom elengedhetetlen abban az esetben, ha szeretnénk mielőbb zellert fogyasztani.

 Zeller palántázása

A zellerültetés éppen ezért akkor lehet a leghatékonyabb, ha rögtön gyökérrel rendelkező palántákat vásárolunk. Ezek már szépen kifejlődött növények, amelyeket csak elültetünk az előre beöntözött lyukakba, majd folyamatos öntözés mellett megvárjuk, amíg erőre nem kapnak. Mivel a zeller gumója akár másfél kilót is nyomhat, ez pedig akár 15 centiméteres átmérőt is jelenthet, a zellerpalántákat legalább 15-20 centiméterre ültessük egymástól, így biztosan elkerülhetjük, hogy tumultus alakul ki a zellerek között.

 Zeller gondozása

A zeller nem kíván meg túl sok törődést a gazdától, így nem igényel majd túl sok utólagos gondoskodást sem. A legnagyobb odafigyelést akkor igényli, ha fóliasátorban magokat keltetünk, ekkor ugyanis állandó nedvességet kell biztosítanunk számára addig, ameddig legalább 7-8 centiméteres palánták nem lesznek. A nedvességet akkor is biztosítanunk kell a zeller számára, ha már kiültettük a szabadba, a kiszáradt földbe ugyanis hiába is próbálnánk zellerpalántát ültetni, az nagy valószínűséggel nem élné túl a műveletet. A zellerrel kapcsolatban érdemes megjegyezni még, hogy védett a kártékony fertőzések ellen, így nem kell majd permetszert használnunk hozzá, ugyanakkor ne ijedjünk meg, ha megsárgul a felszín felett található zöld része, netán elszárad, a fogyasztásra alkalmas gumó attól még egészséges marad. A zeller legnagyobb kártevői a különféle rovarok, így például a lótetű, amelyik a föld alól támadva dézsmálja meg az egészséges zellert. Ellene hatékonyan védekezhetünk különféle gyenge vegyi anyagok vagy otthoni praktikák segítségével.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS