Cukkini termesztése

cukkini termesztéseA hivatalos tanulmányok szerint a cukkini egy Közép-Amerikában őshonos zöldség, ahol már időszámításunk előtt zöldségként fogyasztották és termesztették az indiánok. Európába értelemszerűen a kontinens felfedezését követően jutott el a növény, ami tulajdonképpen nem más, mint egy a kifejlődés előtt leszüretelt tökféle, aminek a fiatalon történő szüret az egyik legismertebb sajátossága is egyben. A cukkininak számtalan fajtája létezik a világon, a legismertebb a számtalan nemesítésen átesett hosszúkás, leginkább zöldes színárnyalatú fajta, de a Föld más pontjain termesztenek belőle szürke, fehér és sárga színű, az általunk ismerthez képest más alakú és ízű cukkinit is. A cukkini az egyik leggyakrabban előforduló étel a fogyókúrázók körében, hiszen a fiatal cukkini nem csak rendkívül könnyen emészthető, hanem egyben alacsony az energiatartalma és a tápértéke is, így rendkívül hatásos lehet a fogyasztása a súlycsökkentés alkalmával. A cukkini mindemellett egy igazi vitaminbomba is, rengeteg C-vitamin található meg benne, valamint a B-vitaminok különféle fajtái, emellett pedig ásványi anyagokkal is dugig van a zöldség, ami nem csak nyersen fogyasztható, hanem salátaként, de sütve és főzve is kitűnő.

Cukkini ültetése magról

Mivel a cukkini a tökfélék családjába tartozik, ezért szaporítása is éppen úgy történik, mint a közönséges tököké. Éppen emiatt kiválóan és eredményesen szaporítható a cukkini magról, amelyet megvásárolhatunk a boltban, de akár a tavalyi cukkini termésből is kinyerhetjük, ugyanis a magok minden esetben tele vannak örökítő anyaggal, így szaporításra alkalmasak. Ha cukkinit szeretnénk magról ültetni, akkor nincs más dolgunk, mint néhány lyukat fúrni a földbe legalább 4-5 centiméter mélyen, majd azokat jól beöntözni és beleszórni a cukkini magokat. Ne feledjük ugyanakkor, hogy a lyukak egymástól legalább 20-25 centiméterre helyezkedjenek el egymástól, lévén a cukkini egy futónövény, aminek nagy helyigénye van.

Cukkini palántázása

A cukkini azonban hatékonyabban ültethető palántáról, hiszen az előnevelt palántákat elültetve már nem kell azon aggódnunk, hogy a magvak vajon kibújnak-e a földből vagy sem. Ugyan a cukkini nem túl kényes növény, de ha tápanyagszegény talajba ültetjük, akkor nem biztos, hogy sikeres lesz az ültetés. Ezt természetesen ellensúlyozhatjuk egy kis műtrágya és víz keverékével, ám a cukkini a legtöbb esetben nem igényli ezeket sem, maximum a vizet. A palántázás esetében hasonló szabályokat kell szem előtt tartanunk, mint a magról való ültetés esetében , magyarán egymástól legalább 20-25 centiméterre ültessük el őket egymástól, a helyüket pedig előtte alaposan öntözzük meg és amíg nem kezd el a növény virágozni vagy futni, addig ajánlatos naponta legalább egyszer meglocsolni őket, hogy mielőbb testes cukkinikkal legyen tele konyhakertünk.

Cukkini gondozása

Amint már elhangzott, a cukkini nem egy kényes zöldség, hiszen a tökhöz hasonlóan a növénybetegségek többsége elkerüli a cukkinit. Ugyan előfordulhat, hogy a növény levelei elszáradnak, megsárgulnak, ám ilyenkor sem kell pánikba esni, a termés attól még egészséges marad. Mivel a cukkininak elég alacsony a vízigénye, ezért attól a ponttól fogva, amikor elkezd virágozni, már nincs szüksége locsolásra, a szükséges vizet ugyanis a gyökéren keresztül már fel tudja majd venni magának. Egyes helyeken szokás a cukkininak kordont csinálni és felfuttatni rá, ezt azonban a nehéz termés miatt mi csak abban az esetben ajánljuk, ha nagyon fiatal, zsenge cukkinikat szeretne termeszteni, a nehéz termések ugyanis eltörhetik a tövet, ami akár a teljes termésmennyiség elrohasztásához is vezethet.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS